Lixisenatid/glargin – nová injekční kombinace s fixním poměrem složek a její postavení v léčbě diabetu 2. typu

24.06.2019 | Eduprofipharm
Lixisenatid/glargin – nová injekční kombinace s fixním poměrem  složek a její postavení v léčbě diabetu 2. typu

prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. 
Centrum diabetologie a Centrum experimentální medicíny IKEM, ÚLBLD, 1. LF UK a VFN, Praha

 

Úvod


Diabetes mellitus 2. typu patří k nejvýznamnějším problémům světového zdravotnictví. Jeho rostoucí prevalence spolu s výrazným nárůstem pacientů s chronickými mikro i makrovaskulárními komplikacemi představují zásadní zátěž nejen pro financování samotného zdravotnictví, ale i pro sociální systémy z důvodu invalidizace pacientů chronickými komplikacemi. Diabetes mellitus 2. typu je progresivní onemocnění, které u většiny pacientů, včetně nemocných s dobrou compliance, vyžaduje postupnou intenzifikaci léčby. Progrese diabetu je primárně dána postupným poklesem inzulinové sekrece v důsledku snižování počtu β-buněk. Řada léčebných přístupů dokáže progresi diabetu dočasně zpomalit, nicméně při delším trvání diabetu je v důsledku nedostatečné endogenní sekrece nutná inzulinoterapie. V současné době je inzulinoterapie u většiny pacientů zahajována prostřednictvím nasazení dlouhodobě působícího inzulinu (preferenčně dlouhodobě působícího analoga) s aplikací 1x denně. Tento přístup je relativně jednoduchý pro pacienta, nevyžaduje příliš častý selfmonitoring (obvykle postačí měření glykemie 1x denně nalačno) a ve srovnání s intenzivnějšími inzulinovými režimy je zatížen malým výskytem nežádoucích účinků – hypoglykemie a vzestupu hmotnosti.6 Přidáním dlouhodobě působícího inzulinu dokážeme při dobré titraci dosáhnout hodnoty glykovaného hemoglobinu pod 53 mmol/mol až u 50 % pacientů. Tento přístup však ani v kombinaci s perorálními antidiabetiky dostatečně neovlivní postprandiální hyperglykemie, které se při dosažení uspokojivé glykemie nalačno stávají hlavní příčinou vyšších hodnot glykovaného hemoglobinu a neuspokojivé kompenzace diabetu. Důležitost ovlivnění postprandiálních glykemií vyplývá nejen z těsné provázanosti neuspokojivé kompenzace diabetu s rizikem mikrovaskulárních komplikací, ale také z řady studií, které naznačují, že postprandiální hyperglykemie je silnějším prediktorem kardiovaskulárních komplikací než glykemie nalačno či glykovaný hemoglobin. Se zvyšující se dostupností metodik pro kontinuální monitoraci glykemie se rovněž stále více klade důraz nejen na uspokojivou kompenzaci diabetu danou hodnotou glykovaného hemoglobinu, ale též na tzv. glykemickou variabilitu.

 

Čítaj viac >>

Mohlo by vás zaujímať

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad
Webináre

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad

Dátum pridania: 21.03.2024 | Eduprofipharm

Preštudujte si prezentáciu Doc. MUDr. Hany Hubalkovej, Ph.D. a Mgr. Petry Křížovej, DiS. na tému 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad”. Prezentácia slúži ako študijný materiál k vypracovanému AD TESTu, prostredníctvom ktorého môžete získať 2 kredity.

Primárnou funkciou chrupu je príjem potravy na výživu celého organizmu. Aktívne zapojenie žuvacích svalov počas iniciálneho spracovania stravy je nevyhnutné ako pre vlastné požitie jedla, tak aj pre zvýšenie prekrvenia celej hlavy. Dostatočná saturácia mozgu kyslíkom vrátane funkčnej stimulácie prefrontálneho kortexu a ďalších štruktúr, napr. hipokampu, podporuje udržanie kognitívnych funkcií mozgu do vysokého veku. Strata zubov, resp. parodontu s propriocepciou, znamená jednak zhoršenie podmienok pre príjem a spracovanie potravy, ako aj výraznú redukciu informácie o mastikácii pre mozgové centrá. Tým sa zvyšuje riziko nástupu demencie či Alzheimerovej choroby najmä v seniorskom veku. Aj napriek skvalitneniu stomatologickej starostlivosti a využívaniu progresívnych liečebných postupov strata chrupu významne ovplyvňuje kvalitu života. Zvlášť snímateľné zubné náhrady nie vždy dokážu zaistiť príjem kvalitných živín, ani celkovú spokojnosť pacienta. Preto pravidelná starostlivosť o orálne zdravie a preventívne opatrenia sú kľúčové pre zachovanie vlastného chrupu a života bez zubných náhrad.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Na hmotnosti záleží… Obezita je ochorenie!
Webináre

WEBINÁR - Na hmotnosti záleží… Obezita je ochorenie!

Dátum pridania: 01.03.2024 | Eduprofipharm

Srdečne Vás pozývame na live webinár zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a lekárnikov, ktorý sme pre Vás pripravili spolu so spoločnosťou Eli Lilly Slovakia. Z pohodlia vášho domova si 4. apríla 2024 o 16:00 hod. môžete vypočuť odborné prednášky na tému obezita. Celým webinárom vás bude sprevádzať doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH, prezidentka Slovenskej obezitologickej asociácie. Na obezitu od A po Z sa pozrieme v prvej prednáške v podaní doc. MUDr. Adeli Penesovej, PhD. Pohľad na túto tému očami všeobecného lekára nám predstaví doc. MUDr. Marek Kučera PhD., MHA., MPH a na to,  ako správne komunikovať s pacientom nás pripraví MUDr. Ivan Majerčák, PhD. Opäť budete mať možnosť počas celého live webináru diskutovať prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a lekárnikov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Webinár je zaradený ako: vzdelávanie lekárov (SLK) , vzdelávanie lekárnikov (SLEK)

 

Čítaj viac >>

SEMINÁR - Manažment liečby pacienta v ambulancii všeobecného lekára 2024
Semináre

SEMINÁR - Manažment liečby pacienta v ambulancii všeobecného lekára 2024

Dátum pridania: 10.01.2024 | Eduprofipharm

S potešením vás pozývame spolu so spoločnosťou GEDEON RICHTER na zaujímavý seminár s aktuálnou témou "Manažment liečby pacienta v ambulancii všeobecného lekára v roku 2024".

 

Tento seminár Vám poskytne jedinečnú príležitosť preskúmať a diskutovať o kľúčových témach v oblasti manažmentu liečby, s dôrazom na prax všeobecných lekárov, ale nie len tam. Spolu s MUDr. Petrom Marčekom sa pozrieme na možnosti manažmentu demencie. Na liečbu bolesti chrbtice sa pozrieme spoločne s neurológom MUDr. Františkom Jurčagom, PhD. a o správnom nastavení antibiotickej liečby pri ochoreniach dýchacích ciest nám povie pán prof. MUDr. Pavol Jarčuška, PhD. Posledná časť seminára bude zameraná na stále viac zaujímavú tému Telemedicína. Jej pozitíva,  ale aj jej úskalia predstaví JUDr. Ing. Radovan Konečný, MBA.  Pripojte sa k nám v troch mestách , aby sme spoločne objavovali najnovšie trendy, výzvy a inovácie, ktoré formujú súčasnú a budúcu podobu zdravotnej starostlivosti.

 

Určené pre: lekárov

Čítaj viac >>

 WEBINÁR - Nespavosť a antidepresíva v rukách praktického lekára
Webináre

WEBINÁR - Nespavosť a antidepresíva v rukách praktického lekára

Dátum pridania: 04.03.2024 | Eduprofipharm

Srdečne Vás pozývame na live webinár, ktorý sme pre Vás pripravili spolu so spoločnosťou Angelini. Z pohodlia Vášho domova si 30. mája 2024 o 17:00 hod. môžete vypočuť odbornú prednášku na rovnakú tému ako názov celého webináru – Nespavosť a antidepresíva v rukách praktického lekára. Prednášať bude MUDr. Zuzana Janíková z Psychiatrickej ambulancie v Liptovskom Mikuláši, ktorá bude zároveň aj chairmanom celého podujatia. Opäť budete mať možnosť počas celého live webináru diskutovať prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a bude mu pridelený 1 kredit za účasť. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

 

Určené pre SLK.

Odhadované trvanie webináru 60 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Impulz sestry 2024
Webináre

WEBINÁR - Impulz sestry 2024

Dátum pridania: 03.03.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM Vás v spolupráci so spoločnosťou Novartis pozýva na live webinár Impulz sestry 2024. Webinár je určený pre zdravotné sestry a uskutoční sa 23.4.2024 o 17:00 hod. V úvode programu bude PhDr. Zuzana Gavalierová, MPH rozprávať o dyslipidémii a chlesterole na Slovensku. Neskôr si od Mgr. Margity Mikátovej vypočujeme prednášku o LDL-C ako o hlavnom rizikovom faktore IM. Slovo si potom prevezme Mgr. Daniela Haincová, ktorá nám priblíži PO liečbu dyslipidémie u pacientov po IM. Program pokračuje v podaní Mgr. Aleny Kubaščíkovej a jej pútavou prednáškou o novej možnosti v liečbe dyslipidémie v roku 2023 na Slovensku. Niečo o edukácii pacienta po IM v Kardiocentre Prešov nám povie Mgr. Ľudmila Goboňová. A v závere programu si môžeme vypočuť prednášku o farmakologickom minime u pacientov po IM od PharmDr. Vasila Šatníka.

 

Do diskusie  sa môžete zapojiť prostredníctvom CHATu počas trvania celého webináru. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania a budú mu pridelené 2 kredity za účasť a 2 kredity za AD TEST. AD TEST k danému webináru nájdete v sekcii webináre live-záznam alebo v e-learningu. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred

 

Určené pre SK SaPA.
Odhadované trvanie webináru 120 min.

 

 

Čítaj viac >>

WEBINÁR - Akadémia venózneho zdravia I. 2024
Webináre

WEBINÁR - Akadémia venózneho zdravia I. 2024

Dátum pridania: 03.03.2024 | Eduprofipharm

Srdečne Vás pozývame opäť na pokračovanie série webinárov Akadémia venózneho zdravia, ktorý sme pre Vás pripravili spolu so spoločnosťou Servier. Z pohodlia Vášho domova si 15. apríla 2024 o 18:00 hod. môžete vypočuť odborný program plný zaujímavých tém s podtitulom „Manažment venóznej insuficiencie v lekárni

Odborným programom Vás bude sprevádzať Mgr. Lenka Vasiľová, riaditeľka sekretariátu SLeK.

Na zdanlivo jednoduchú tému s názvom „Varixy trochu inak“ sa hlbšie pozrieme s MUDr. Františkom Žernovickým. Nasledovať bude PhDr. Pavla Banýrová, ktorá Vám poradí ako riešiť špecifické situácie s pacientami priamo za tarou. A nebude chýbať ani interview s prezidentom Lekárnickej komory s  PharmDr. Ondrejom Sukeľom  o aktuálnych témach pre život v lekárni. Opäť budete mať možnosť počas celého live webináru diskutovať so všetkými odborníkmi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárnikov a laborantov a budú mu pridelené 2 kredity za účasť a 2 kredity za vyplnenie AD testu. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre: lekárnikov (SLeK), laborantov (SK MTP).

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more