Lixisenatid/glargin – nová injekční kombinace s fixním poměrem složek a její postavení v léčbě diabetu 2. typu

24.06.2019 | Eduprofipharm
Lixisenatid/glargin – nová injekční kombinace s fixním poměrem  složek a její postavení v léčbě diabetu 2. typu

prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. 
Centrum diabetologie a Centrum experimentální medicíny IKEM, ÚLBLD, 1. LF UK a VFN, Praha

 

Úvod


Diabetes mellitus 2. typu patří k nejvýznamnějším problémům světového zdravotnictví. Jeho rostoucí prevalence spolu s výrazným nárůstem pacientů s chronickými mikro i makrovaskulárními komplikacemi představují zásadní zátěž nejen pro financování samotného zdravotnictví, ale i pro sociální systémy z důvodu invalidizace pacientů chronickými komplikacemi. Diabetes mellitus 2. typu je progresivní onemocnění, které u většiny pacientů, včetně nemocných s dobrou compliance, vyžaduje postupnou intenzifikaci léčby. Progrese diabetu je primárně dána postupným poklesem inzulinové sekrece v důsledku snižování počtu β-buněk. Řada léčebných přístupů dokáže progresi diabetu dočasně zpomalit, nicméně při delším trvání diabetu je v důsledku nedostatečné endogenní sekrece nutná inzulinoterapie. V současné době je inzulinoterapie u většiny pacientů zahajována prostřednictvím nasazení dlouhodobě působícího inzulinu (preferenčně dlouhodobě působícího analoga) s aplikací 1x denně. Tento přístup je relativně jednoduchý pro pacienta, nevyžaduje příliš častý selfmonitoring (obvykle postačí měření glykemie 1x denně nalačno) a ve srovnání s intenzivnějšími inzulinovými režimy je zatížen malým výskytem nežádoucích účinků – hypoglykemie a vzestupu hmotnosti.6 Přidáním dlouhodobě působícího inzulinu dokážeme při dobré titraci dosáhnout hodnoty glykovaného hemoglobinu pod 53 mmol/mol až u 50 % pacientů. Tento přístup však ani v kombinaci s perorálními antidiabetiky dostatečně neovlivní postprandiální hyperglykemie, které se při dosažení uspokojivé glykemie nalačno stávají hlavní příčinou vyšších hodnot glykovaného hemoglobinu a neuspokojivé kompenzace diabetu. Důležitost ovlivnění postprandiálních glykemií vyplývá nejen z těsné provázanosti neuspokojivé kompenzace diabetu s rizikem mikrovaskulárních komplikací, ale také z řady studií, které naznačují, že postprandiální hyperglykemie je silnějším prediktorem kardiovaskulárních komplikací než glykemie nalačno či glykovaný hemoglobin. Se zvyšující se dostupností metodik pro kontinuální monitoraci glykemie se rovněž stále více klade důraz nejen na uspokojivou kompenzaci diabetu danou hodnotou glykovaného hemoglobinu, ale též na tzv. glykemickou variabilitu.

 

Čítaj viac >>

Mohlo by vás zaujímať

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.
Webináre

WEBINÁR - Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom II.

Dátum pridania: 04.03.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci so spoločnosťou Servier Vás pozýva na druhú časť live webináru s názvom „Večer s kazuistikami naprieč Slovenskom“. Webinár je určený pre lekárov a uskutoční sa 30. apríla 2024 o 17:00 hod. Odborným programom Vás bude sprevádzať MUDr. Barbora Zoboková. Zaujímavé kazuistiky priamo z praxe Vám odprezentujú prednášajúci naprieč celým Slovenskom: MUDr. Barbora Zoboková, MUDr. Zuzana Némethyová, MUDr. Daniel Kolény, MUDr. Oľga Bobelová, MUDr. Viliam Vaník. A v závere programu sa s doc. MUDr. Zbynekom Schronerom, PhD. pozrieme na aktuálne témy v diabetológii. Počas celého webinára môžete priamo diskutovať s prednášajúcimi prostredníctvom live chatu. Webinár bude zaradený do kontinuálneho vzdelávania lekárov a budú mu pridelené 2 kredity. Na získanie kreditov je nutná registrácia vopred.

 

Určené pre SLK.

Odhadované trvanie webinára 120 min.

Čítaj viac >>

Seminár - PRIMARY - KON jar 2024
Semináre

Seminár - PRIMARY - KON jar 2024

Dátum pridania: 22.04.2024 | Eduprofipharm

Spoločnosť EDUprofiPHARM v spolupráci  s jednotlivými stavovskými komorami Vás pozýva na sériu odbornej konferencie so zameraním na primárnu starostlivosť o pacienta v ambulancii lekára prvého kontaktu a v lekárni  pod názvom  PRIMARY - KON jar 2024.  Semináre sú zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK, SLeK, SK MTP a SK SaPA. Účastníci semináru dostanú na záver certifikáty s kreditmi pridelenými príslušnými komorami. Podujatiu boli pridelené 4 kredity.

Primárna starostlivosť je vo vašich rukách ...

 

 Termíny a miesta konania (začiatok o 16:00 hod.):

• 15. 5. 2024 Banská Bystrica, Hotel LUX, Nám. Slobody 2

• 16. 5. 2024 Košice, Kongres Hotel ROCA Košice, Južná trieda 1590/117

• 21. 5. 2024 Žilina, Hotel Slovakia, Antona Bernoláka 3231/2

• 22. 5. 2024 Bratislava, Hotel Bratislava, Seberíniho 9

 

 Určené pre: lekárov (SLK), farmaceutov (SLeK), laborantov (SK MTP) a zdravotné sestry (SK SaPA)

Čítaj viac >>

SEMINÁR - Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií (Nitra)
Semináre

SEMINÁR - Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií (Nitra)

Dátum pridania: 18.04.2024 | Eduprofipharm

Pozývame Vás na seminár pod názvom Astma – ochorenie mnohých komorbidít a špecializácií, ktorý sme pripravili v spolupráci so spoločnosťou Zentiva. Seminár sa uskutoční o 16:00 hod. 13. mája 2024 v Hotel Mikado, Nitra. Prvá prednáška, prof. MUDr. Mgr. Miloša Jeseňáka, PhD., MBA, Dott.Ric., MHA, FAAAAI sa bude venovať liečbe komorbidít astmy v kontexte dosiahnutia kontroly. Neskôr sa MUDr. Martin Zakucia bude vo svojej prezentácii venovať GERD a pľúcnym ochoreniam, a ako si vieme navzájom pomôcť. V závere programu sa s MUDr. Milošom Gregušom, PhD. pozrieme z pohľadu gastroenterológa na refluxovú chorobu pažeráka (GERD). Podujatie je zaradené do systému kontinuálneho vzdelávania SLK. Účastníci semináru dostávajú na záver certifikáty s pridelenými kreditmi. Slovenská lekárska komora a komora pridelila podujatiu 2 kredity.

 

 

Určené pre: SLK

Predpokladaná dĺžka trvania: 120 min.

Čítaj viac >>

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad
Webináre

WEBINÁR - 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad

Dátum pridania: 21.03.2024 | Eduprofipharm

Preštudujte si prezentáciu Doc. MUDr. Hany Hubalkovej, Ph.D. a Mgr. Petry Křížovej, DiS. na tému 10 zásad pre zachovanie vlastného chrupu a život bez zubných náhrad”. Prezentácia slúži ako študijný materiál k vypracovanému AD TESTu, prostredníctvom ktorého môžete získať 2 kredity.

Primárnou funkciou chrupu je príjem potravy na výživu celého organizmu. Aktívne zapojenie žuvacích svalov počas iniciálneho spracovania stravy je nevyhnutné ako pre vlastné požitie jedla, tak aj pre zvýšenie prekrvenia celej hlavy. Dostatočná saturácia mozgu kyslíkom vrátane funkčnej stimulácie prefrontálneho kortexu a ďalších štruktúr, napr. hipokampu, podporuje udržanie kognitívnych funkcií mozgu do vysokého veku. Strata zubov, resp. parodontu s propriocepciou, znamená jednak zhoršenie podmienok pre príjem a spracovanie potravy, ako aj výraznú redukciu informácie o mastikácii pre mozgové centrá. Tým sa zvyšuje riziko nástupu demencie či Alzheimerovej choroby najmä v seniorskom veku. Aj napriek skvalitneniu stomatologickej starostlivosti a využívaniu progresívnych liečebných postupov strata chrupu významne ovplyvňuje kvalitu života. Zvlášť snímateľné zubné náhrady nie vždy dokážu zaistiť príjem kvalitných živín, ani celkovú spokojnosť pacienta. Preto pravidelná starostlivosť o orálne zdravie a preventívne opatrenia sú kľúčové pre zachovanie vlastného chrupu a života bez zubných náhrad.

Čítaj viac >>

Periodikum MEDICUS news 1/2024
Periodiká

Periodikum MEDICUS news 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu MEDICUS news v roku 2024. Veríme, že si nájdete čas na preštudovanie si zaujímavých tém z oblasti medicíny, ktoré Vám tentokrát prinášame.

 

Aj v tomto čísle začíname už tradične Diabetologickou sekciou, v ktorej úvode sa doc. MUDr. Dana Prídavková, PhD. zaoberá kardio-renálno-metabolickými ochoreniami a ich vzájomným prepojením. Na otázku či je alebo nie je obezita ochorenie Vám vo svojom článku odpovie doc. MUDr. Ľubomíra Fábryová, PhD., MPH. O svoje skúsenosti z klinickej praxe sa podelili prof. MUDr. Mgr. Miloš Jeseňák, PhD., MBA, Dott. Ric., MHA, FAAAA, MUDr. Marta Serdahelyová,  MUDr. Katarína Dostálová a PharmDr. Ondrej Sukeľ na tému Efektívne cesty k liečbe astmy a CHOCHP.

V úvodnom čísle tohto roka sa dočítate napríklad o vybraných aspektoch terapeutického použitia metamizolu a dexibuprofénu, ktoré spracoval doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. a taktiež zaujímavý článok o špecifikách farmakoterapie v staršom veku, ktorú spracovala PharmDr. Mária Göböová, PhD.

 

V tomto vydaní nájdete okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

AD TEST k danému číslu odborného časopisu nájdete hneď v úvode 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Periodikum PHARMA tribune 1/2024
Periodiká

Periodikum PHARMA tribune 1/2024

Dátum pridania: 09.04.2024 | Eduprofipharm

Predstavujeme Vám prvé číslo odborného časopisu PHARMA tribune 1/2024 v tomto roku, ktoré je určené pre Vás - odborníkov lekární.

  

V pravidelných rubrikách Vám prinášame exkurz do rôznych zaujímavých tém. O svoje skúsenosti z lekárnickej praxe sa podelil lekárnik Mgr. Peter Klembala, ktorý v úvode čísla spracoval článok na tému Prejavy alergickej rinokonjunktivitídy. 

Redakcia EDUprofiPHARM spracovala pohľad z klinickej praxe MUDr. Romana Tomaškina, ktorý  nám vo svojej prednáške na webinári „Femina webinár – webinár nie len pre ženy" priblížil ako pristupovať k diagnostike a liečbe infekcie dolných močových ciest. Tému využitia erdosteínu, konkrétne poznatky o molekule erdosteínu, jeho biologických vlastnostiach, klinických efektoch s dôrazom na najnovšie dôkazy v liečbe ochorení horných dýchacích ciest spracoval MUDr. Pavol Pobeha, PhD.

 

 

V tomto vydaní sa nachádza okrem spomínaných aj mnoho iných zaujímavých tém. K niektorým článkom prikladáme aj upútavky na audio-prednášky, po ktorých vypočutí a preštudovaní máte možnosť získať 2 kredity za vyplnenie AD TESTu.

 

Upútavku na AD TEST z odborného časopisu nájdete hneď v jeho úvode.

 

 

Prajeme Vám príjemné čítanie a najmä pevné zdravie!

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more