Mýty a fakty o bolesti v krku alebo ako správne a racionálne pristupovať k jej liečbe

28.08.2019 | Eduprofipharm
Mýty a fakty o bolesti v krku alebo ako správne  a racionálne pristupovať  k jej liečbe

           

Nepremyslené a nadbytočné predpisovanie antibiotík, najmä antibiotík so širokým spektrom účinku, vedie k nárastu rezistencie baktérií, a tým k zníženej vnímavosti bakteriálnej flóry dýchacieho ústrojenstva. K týmto situáciám prichádza predovšetkým pri podávaní antibiotík v prípade nezávažných stavov, ktoré väčšinou spontánne odznejú, alebo v prípade infekcií vírusovej etiológie. Niekedy lekári zdôvodňujú preskripciu antibiotík snahou vyhovieť pacientom alebo rodičom detí. Najdôležitejší je vždy individuálny prístup podľa klinického stavu pacienta a jeho komorbidít. Hlienová sekrécia z nosa sa po troch dňoch mení na hnisavú, obsahujúcu deskvamované epiteliálne bunky a kolonizujúce baktérie ako súčasť bežnej nosovej flóry. Táto kvalitatívna zmena sekrécie sa často považuje za bakteriálnu komplikáciu alebo bakteriálnu superinfekciu. Deti opakovane liečené antibiotikami sa stávajú nosičmi rezistentných baktérií, najmä Streptococcus pneumoniae a Haemophilus influenzae, ktoré sa potom môžu rýchlo šíriť a kolonizovať horné cesty dýchacie. Ich prirodzená mikroflóra je vtedy ovplyvnená a potlačená, následne kolonizovaná rezistentnými kmeňmi.

 

     ♦ rozpoznanie najčastejších pôvodcov infekcie v postihnutej oblasti hrdla

     ♦ údaje o závažných a rizikových parametroch pacienta

     ♦ informácie o regionálnej rezistencii najčastejších bakteriálnych pôvodcov

     ♦ informovanosť o epidemiologickej situácii v danej lokalite

 

Antibiotická liečba je vymedzená pre ochorenia s bakteriálnou etiológiou, potvrdenou najmä na základe kultivačných metód. Používa sa aj v prípadoch, kde je typická symptomatológia pre bakteriálnu etiológiu a oneskorená liečba antibiotikami by mohla stav pacienta zhoršiť. Empirické používanie antibiotickej liečby má však aj svoju negatívnu stránku, ktorou je najmä nárast rezistencie. Okrem kultivačných metód môžu k rýchlej orientácii pomôcť markery bakteriálneho zápalu (C-reaktívny proteín, prokalcitonín). Pri výbere konkrétneho antibiotika je dôležité rešpektovať nasledujúce princípy:Preventívne podávanie antibiotík pri infekciách dýchacích ciest neurýchli a neskráti ich liečbu a nezabráni ani prípadným neskorším komplikáciám. Pre úspešnosť a zlepšenie kvality indikácie, a tým aj reštrikcie spotreby antimikrobiálnych látok je nutná spolupráca lekárov indikujúcich antibiotiká a mikrobiológov, informovanosť o regionálnej situácii, správna interpretácia výsledkov na základe správne vykonaných odberov a trvalá edukácia nielen zdravotníkov, ale aj laickej verejnosti.

 

Prof. MUDr. Anna Líšková, PhD.

 

ISBN 978-80-99946-02-7
Sponzori

partner_logo

Mohlo by vás zaujímať

Racionálne terapeutické  postupy podľa aktuálnych  odborných odporúčaní
Semináre

Racionálne terapeutické postupy podľa aktuálnych odborných odporúčaní

Dátum pridania: 01.12.2019 | Eduprofipharm

Spoločnosť S&D Pharma SK s. r. o. v spolupráci s EDUprofiPHARM srdečne pozýva všeobecných lekárov, pediatrov, farmaceutov a farmaceutických laborantov na seminár pod názvom - "Racionálne terapeutické postupy podľa aktuálnych odborných odporúčaní". Program seminára je zostavený zo zaujímavých tém z rôznych disciplinárnych oblastí a budú Vás ním sprevádzať významní odborníci  ako je Prof. PharmDr. Pavel Mučaji, PhD., Doc. RNDr. Miloš Mikuš, CSc., Doc. MUDr. Milan Kuchta, CSc., mim. prof., MUDr. Vladimír Holec, PhD., MUDr. Radovan Košturiak, PhD. a iný.

Čítaj viac >>

PRIMARY-KON II 2019 - AD TEST
E-learning

PRIMARY-KON II 2019 - AD TEST

Dátum pridania: 20.11.2019 | Eduprofipharm

AD TEST  PRIMAR-KON II 2019 je vytvorený z prednášok ktoré  odozneli na jesennej  sérii  prednášok pod obdobným názvom. 

Čítaj viac >>

PHARMA tribune 2/2019 - AD TEST
E-learning

PHARMA tribune 2/2019 - AD TEST

Dátum pridania: 19.11.2019 | Eduprofipharm

Pripravili sme pre vás AD TEST, ktorý je pripravený z obsahu článkov uverejnených v časopise PHARMA tribune 2/2019.  

 

 

Čítaj viac >>

Moderná liečba kašľa v tradičnom ponímaní
E-learning

Moderná liečba kašľa v tradičnom ponímaní

Dátum pridania: 08.11.2019 | Eduprofipharm

Moderná liečba kašľa v tradičnom ponímaní je názov novej témy, ktorú sme pre Vás pripravili v spolupráci s odborníkom z oblasti pediatrie, ale aj z farmakológie. V dvoch odborných pohľadoch na terapiu kašľa sa dozviete že terapia  kašľa môže byť efektívna iba v prípade, ak odstránime vyvolávajúcu príčinu. Pri odporúčaní prípravkov na liečbu kašľa treba vždy zohľadniť typ kašľa, súčasné komorbidity a vek pacienta. V prevažnej väčšine prípadov sa odporúča užívať len jeden liek, avšak v priebehu ochorenia možno vystriedať rôzne prípravky (zväčša sa začína antitusikami a končí mukolytikami). V terapii kašľa majú svoje miesto aj bylinné výťažky, ktoré nenahrádzajú a ani nepotencujú účinok iných priemyselne pripravených produktov.

Čítaj viac >>

Načítať viac Load more